Oficiálne stránky organizácie LARPov v Čechách a na Slovensku
11873625_10206419501398159_8617980700777536045_n
Hospoda
pondelok, marec 20th, 2017

Jo kamaráde, není to tu zrovna jednoduchý. To je ale dobře, protože jinak by prachy měli všichni, takže by se stav vlastně nezměnil. Pro tebe to ale znamená, že se budeš muset naučit, jak v tom chodit a pro mě to znamená, že mi koupíš pivo a já ti to všechno vysvětlím. Zrovna tamhle kousek je hospoda „U Freyi“, ale dávej si bacha, ať tomu neřekneš jinak než hospoda, nebo že jdeš k Freye. Hospodskej je pěknej mrzout a hospodu pojmenoval po svý ženě, ona je odněkud ze Severu, no a pak se mu tam nalilo několik chalupníků a neměli na práci nic lepšího, než si z toho podniku dělat srandu, a začali tomu říkat Kyjosk. To ale hospodskej nesnáší, chalupníky vyházel a zatím to udělal s každým, kdo se před ním podřekl. Takže rada první, neříkej hospodě Kyjosk.“

Dvojice mužů dorazila k podniku, který byl zbudován v bývalé vojenské garáži. Zdi zdobí propagační obrázky z dob totality, pár stolů a židlí je obsazeno několika hosty, kteří upíjejí pivo nebo vodku. Starší z mužů se posadil k jednomu z volných stolů a pokračoval k mladíkovi:

Měl bys skočit k výčepu a objednat mi to pivo, hospodskej tu nemá rád lidi, který si nic nedaj a jenom zabíraj místo platícím zákazníkům.“

Mladík se odšourá k výčepu a přitom se zvědavě rozhlíží. U pípy postává chlápek ve středních letech s dlouhými vlasy a cigaretou. Zamyšleně si prohlíží něco na notebooku a na příchod mladíka nijak nereaguje. Mladík si odkašle a nesmělým hlasem pozdraví. Hospodský zvedne hlavu a na mladíka se podívá, nic ale neřekne.

Jedno pivo bych prosil. A sklenici vody“

Slyšel jsem dvě piva?“

Nene, jen jedno pivo a tu vodu!“ Vyhrkne mladík.

Hospodský se zamračí a řekne: „Takže dvě piva a dvě vodky.“, mezitím už piva roztáčí.

Mladík neví co dělat, tak radši mlčí. Hospodský mu podá dvě piva a čtyři panáky a řekne si o sto zarjadů. Mladík zaplatí a přenese pití ke staršímu muži, který celou situaci sleduje s pobaveným úsměvem.

„Jsem rád, žes pochopil, že se s ním nemáš hádat. Jednou za čas se tu objeví někdo, kdo to zkouší a zpravidla to končí tak, že ho hospodský vyhodí a řve u toho na celej lokál, že – Tohle je hospoda, tady se chlastá! Proslýchá se, že se tu jeden geroj začal ohánět kontrolou hygieny a podobně. No a co bys řek? Hospodskej ho vyhodil a ten tejden tu byl k dostání moc dobrej guláš. Přeber si to, jak chceš.“

Moloděc s vytřeštěným zrakem hledí k výčepu a je pěkně nervózní. Aby uklidnil ruce, kopne do sebe jednu vodku, zapije pivem a začne hledat cigarety. Když je najde, tak si jednu zapálí a krabičku odloží na stůl. Starší muž mu z krabičky jednu bez optání vezme a taky si zapálí, načež pokračuje ve vyprávění:

No co bych ti tak dál… Jo! Hospodskej je starej vostřílenej stalker, běhal po Zóně ještě před tim velkým výbuchem, ale pak jednou řek, že se na to může vymrdat a votevřel si tuhle hospodu kus vod Zóny, takovou mezizastávku mezi tim bordelem tady a normálním světem. Takže byl dost překvapenej, když se jednou ráno probudil a hranice Zóny byla u jeho dveří. Chápeš. Ne, že by ho měli místní nějak zvlášť rádi. Spíš ho kurva potřebujou a ještí víc se ho bojej. A ty jeho kámoši z Rudýho nebe, to je taky parta. Banda podivných individuí a dělaj skoro všechno. Dělaj pokusy s tím smetím, co se tu teď všude válí, dohazujou kšefty a když si při odchodu zlámeš šlajfky, tak ti i bebíčko pofoukaj. Ale dávej si bacha, ať je nějak nenasereš, jsou pěkně vostrý, a když tě rovnou nesejmou, tak už pro tebe nehnou ani prstem. To ostatně platí i pro hospodskýho, toho si fakt nechceš rozházet. Jinde flintu a patrony těžko seženeš, a že jich tu pěknejch pár budeš potřebovat!

Zkušenější z obou mužů se napije piva a studuje mladíka. Ten se tvaří že by nejraději odešel. Starší pokračuje:

Hele je mi jasný, že to vypadá drsně, ale zas tak hrozný to neni. Teď tu sice skapalo spoustu takovejch jako ty, ale to je jen tim, že se sem valíte tak hrrr a ani se neobtěžujete si tu o tom něco zjistit. Nejdřív to tu byl samej zahraniční novinář, potom inženýři a profesoři, pak vojáci, a když odešli i ti, tak se sem stáhli všeljaký rabovači a podobná svoloč. Ty už jsou taky na cestě domu a nastoupil jsi ty a tobě podobný. Důležitý je, že každej jeden z těch, co tam vlezl, nezvostal stejnej, jako když šel tam. Však tebe to taky čeká, estli někde blbě nechcípneš. Změní tě to, jako nás všechny – okoráš. Jó, chlapče, zkrátka je to tu prostě jiný, než bejvávalo.“

P7165406

Co jsme tím chtěli říct? Pro ty, kterým to z povídky není jasné, to shrnu do bodů:

  • Neříkejte Hospodě Kiosk.
  • Zóna bude zlá a krutá – říkali to sice každý rok, ale za nás bude opravdu temná. Noví mutanti, arťáky, frakce i CP. Ani nejzkušenější veterán si nemůže být jistý, na čem je.
  • Protože půjdou zabíjet NPC, tak je možné, že díky akcím jednotlivce třeba nebude kde nakoupit munici. Dobře si proto rozmyslete, koho vykropíte.
  • NPC budou mít svou hlavu a své motivace a pokud si je rozhněváte, může se stát, že s vámi prostě nebudou chtít mluvit. Efektivně si tak můžete uzavřít cestu k některým možnostem, či se připravit o nějaké kvesty. Dobře si proto rozmyslete, do čí mámy kérujete.
  • Už jsme říkali, že Zóna bude letos zlá?
Posted in Oznam